Menu Zákaznická sekce

CyberSecurity 2 min

Firmy mají i stovky zranitelných míst, kterých mohou využít kyberútočníci. 100% tomu zabránit nelze


IT infrastruktura každé firmy má celou řadu zranitelných míst, výjimkou nejsou ani stovky. Vzhledem k počtu využívaných aplikací a častým aktualizacím systémů se jedná o přirozený vývoj. Jak ale upozorňují experti české společnosti ComSource, která se zaměřuje na kyberbezpečnost, síťovou infrastrukturu a datovou analytiku, je třeba umět s těmito zranitelnostmi dobře pracovat a naučit se je spravovat. V opačném případě se výrazně zvyšuje riziko napadení firmy kybernetickými útočníky.

„Zranitelnosti lze najít v každé IT infrastruktuře. Jedná se o přirozený neustálý vývoj, každý den a každou hodinu mají firemní systémy odlišné prostředí. Stačí totiž, aby se nainstalovala aktualizace operačního systému nebo jedné z aplikací a vše se změní,“ říká Jaroslav Cihelka, expert na kybernetickou bezpečnost a spolumajitel společnosti ComSource. Je proto důležité se těmito kritickými místy neustále zabývat a vyhledávat je. Zranitelností se zbavit nelze, pokud ale o nich víme, tak je možné je spravovat a minimalizovat tak riziko napadení firmy.“

Často se stává, že se útočníci do firmy dostanou přes zranitelnost určitého IT systému, o které se přitom veřejně ví i několik let a stačilo jen daný systém včas aktualizovat. „To je obrovská chyba zabezpečení, navíc v dnešní době se i pro útoky stále více využívají nástroje umělé inteligence. Vše se tak zrychluje a čas opravy zranitelností je proto třeba maximálně zkracovat,“ doplňuje Jaroslav Cihelka, expert na kybernetickou bezpečnost a spolumajitel společnosti ComSource.

Pokud firma používá nástroje na správu zranitelností, tak výrazně zkracuje dobu, během které mohou kybernetičtí útočníci určitou zranitelnost využít. Primárním úkolem je být neustále o všech zranitelnostech informován a vědět, kde se v rámci firemní sítě a zařízení nacházejí. Následně je možné je eliminovat – instalací aktualizace, výměnou zařízení nebo nahrazením zastaralé aplikace.

Důležité je mít nastaveno, v jakém pořadí se jednotlivé zranitelnosti mají řešit, aby to pro firmu bylo z pohledu kybernetické bezpečnosti co nejpřínosnější. Právě správná prioritizace spolu s automatizací jsou aktuálním trendem v této oblasti.


Načítám...