16. 2. 2021
Tomáš Sekera
Uncategorized @cs

Juniper Networks a Türk Telekom uzavřely partnerství v oblasti Open RAN 5G

Dnešním článkem pokračujeme v naší minisérii o nástupu 5G technologií a důležitosti vzájemné spolupráce pro jejich další rozvoj. Tentokrát je v hlavní roli náš vážený technologický partner, společnost Juniper Networks, která podepsala partnerskou obchodní dohodu s Türk Telekom o budování ekosystému 5G otevřených přístupových radiových sítí (Open RAN).

Partnerská spolupráce bude realizována prostřednictvím americké dceřiné společnosti Argela, kterou Türk Telekom koupil v roce 2007, resp. její dceřiné společnosti Netsia se sídlem v Sunnyvale v Kalifornii. Díky této dohodě může společnost Netsia převést technologii inteligentního radiového ovladače (RIC – Radio Intelligent Controller) na Juniper, stejně jako patenty a práva na prodej integrací s RIC.

Technický ředitel společnosti Juniper Networks, Raj Yavatkar, k tomu na blogu společnosti uvádí, že tak dochází k další demokratizaci sítí. „Díky této události přikládáme palivo do ohně Open RAN, a to právě na začátku roku 2021, roku, který mnozí již předem nazývají rokem Open RAN. Společnost Juniper vkročila na pevných nohách do dezagregované, softwarově definované radiové domény a přiblížila se tak více k našemu poslání, jímž je přinést sílu zabezpečené, automatizované, cloudově nativní infrastruktury do všech částí sítě.“

Společnost Netsia je v současnosti na absolutní špičce ve vývoji RIC technologie, což dokládá 20 přihlášených patentů a aplikací týkajících se RIC a 5 let historie vývoje a zkušebních provozů ve spolupráci s globálními poskytovateli služeb.

V rámci uvedeného partnerství se uskuteční následující transakce:

  • Uzavření exkluzivní globální IP licenční smlouvy mezi společnostmi Netsia a Juniper o převodu moderní technologie inteligentního radiového ovladače (RIC) na společnost Juniper, a to včetně souvisejících zdrojových kódů a patentů a také exkluzivních práv na vývoj a prodej produktů a řešení integrovaných s RIC.
  • Trvalý převod odborníků na zmíněnou technickou doménu ze společnosti Netsia do Juniperu, aby pomohli integrovat RIC do produktového portfolia společnosti Juniper, čímž se dále zvýší odbornost této společnosti v oblasti Open RAN a 5G.
  • Závazek společnosti Türk Telekom k nákupu produktů a řešení v rámci podpory nasazení a rozšíření nové generace Open RAN a technologie 5G ve světě. Tuto část partnerství bude na konci roku 2021 zahajovat studie proveditelnosti (proof-of-concept), která bude zahrnovat technologii RIC a širší portfolio produktů společnosti Juniper.

„Na moderních RIC technologiích pracujeme již mnoho let, protože víme, že budou hrát aktivní roli při nastavování celosvětových standardů pro 5G,“ uvádí Ümit Önal, CEO společnosti Türk Telekom. „Software vyvinutý společností Netsia poskytuje vysokokapacitní, škálovatelné, flexibilní a personalizované řešení pro sítě a služby určené pro potřeby mobilní komunikace budoucnosti. Díky know-how a schopnosti společnosti Netsia uvést teorii v praxi a finální produkt v kombinaci se zákaznickým portfoliem a geografickým dosahem společnosti Juniper jsme dosáhli účinné synergie. Skupinu Türk Telekom velice těší, že můžeme naše produkty, které jsou úspěchy tureckého inženýrství, nabídnout světu,“ dodává.

Jak Juniper Networks, tak Türk Telekom jsou členy Aliance O-RAN. Tato aliance podporuje transformaci oblasti přístupových radiových sítí na otevřený, inteligentní, virtualizovaný a plně interoperabilní RAN. Obě společnosti se již delší dobu angažují v oblasti významných inteligentních, otevřených a agilních architektur, jako je právě O-RAN. Framework O-RAN využívá principu otevřenosti a umělé inteligence (AI) k budování virtualizovaných RAN na otevřeném hardwaru a v cloudu.

Ray Mota, CEO a hlavní analytik ze společnosti ACG Research toto strategické partnerství považuje za mimořádně důležité. „Poskytovatelé služeb neustále rozšiřují své pokrytí 5G a hledají způsoby, jak využít otevřenost a flexibilitu k efektivnějšímu provozu těchto sítí a zároveň k optimalizaci ziskovosti. Nasazení OpenRAN je nedílnou součástí cesty poskytovatelů služeb k architektuře otevřených sítí, odstranění tradičního vendor-locku v oblasti hardwaru a přechodu na hardwarově a softwarově neutrální technologii nezávislou na konkrétním dodavateli. Fakt, že si společnost Juniper ve spolupráci s Türk Telekom přibrala RIC do portfolia, je zásadní pro posílení ekosystému Open RAN a pro zvýšení ziskovosti služeb a vylepšení zkušeností poskytovatelů služeb s technologií 5G.“

Rami Rahim, CEO společnosti Juniper Networks říká, že: „jen ta správná zkušenost s poskytovanými službami je klíčem k monetizaci nové generace 5G aplikací. Vývoj a integrace špičkové technologie RIC tuto vizi posouvá o další krok dále díky tomu, že umožňuje kombinaci end-to-end dělení sítí (tzv. slicing) a výkonných služeb založených na umělé inteligenci. Naše dynamická spolupráce se společnostmi Türk Telekom a Netsia je založena na sdílených principech otevřeného přístupu k vývoji technologií, zásadním významu dezagregace a programovatelnosti a směřování k cloudové nativní infrastruktuře. A to od telekomunikačního cloudu až po služby na okraji sítě a rádiové sítě. Stručně řečeno, naše organizace souhlasí s tím, že cloud rovná se síť a síť rovná se cloud.“

Türk Telekom a další poskytovatelé doufají, že zavedou otevřenou, inteligentní 5G radiovou infrastrukturu, která bude podporovat a posilovat ekosystém tvořený Oen RAN a 5G. Vzhledem k tomu, že dle serveru DataCenterNews se jen v oblasti nasazení privátních 5G infrastruktur u poskytovatelů služeb a telekomunikačních společností se celosvětově očekává v roce 2024 obrat v hodnotě téměř 6 miliard amerických dolarů, jde o velmi důležitý počin. 

Zajímá vás 5G a O-RAN blíže? Níže uvádíme užitečné odkazy:

Sdílejte tento článek na sociálních sítích

Kam dál