19. 4. 2018
ComSource
E-books

Zrychlená analýza videa: Navýší vám obrat, zajistí ochranu. A umí toho mnohem víc.

Technologie pro sledování a ochranu zažívají zlaté období. Surveillance zařízení chrání výrobní prostory, zvyšují efektivitu strojů, obchodům navyšují zisk. Zachraňují a pomáhají i v boji se zločinem. Je váš kamerový systém připravený?

Možná si na onu událost vzpomenete. 15. dubna 2013 zaplavily internet informace o útoku na maraton v americkém Bostonu; u cílové rovinky nastražili útočníci dvojici bomb, které po detonaci usmrtily tři diváky a na 230 osob zranily.

Pachatele atentátu se podařilo vystopovat o tři dny později. Zásadní roli v pátrání sehrála metoda videosynopse, umožňující detailní prohlédnutí hodinového záznamu během několika minut.

Bez ní by vyšetřovatelé byli nuceni procházet stovky hodin nahrávek sekundu po sekundu. A dost možná by zásadní vodítka k případu přehlédli. Nejde o liché obavy. Podle výzkumu konzultační společnosti Accenture jsou nároky na soustředění při prohlížení videozáznamů tak vysoké, že už po 20 minutách práce dojde v 95 % případů přehlédnutí hledaného incidentu.

Řekni mi, co vidíš

Zjednodušeně řečeno: videosynapse řeší problém příliš mnoha rušivých elementů, typicky na nahrávkách z veřejných prostranství a silnic. Aplikace na statickém pozadí rozpozná pohybující se osoby a vozidla, klasifikuje je a uloží do databáze.

Zaindexované objekty může operátor libovolně filtrovat – např. podle jejich velikosti, barvy, rychlosti a směru pohybu, pohlaví osob nebo typu vozidla. O rozvrstvení objektů v čase se stará funkce hustoty zobrazení.

Technologie videosynapse staví na pokročilé analýze obrazu; jen samotné zpracování videa si žádá enormní nároky na výpočetní kapacitu procesoru a grafické karty. I proto se dostupnost systému až donedávna omezovala na státní organizace a movité koncerny.

Příliv cenově dosažitelné IoT elektroniky, zlevňující internetové připojení a rostoucí výkon datacenter ale sráží cenu za analýzu videozáznamu natolik, že si je – v podobě SaaS služeb – mohou dovolit i menší podniky.

Pomocník měst i marketérů

Strojové učení dovoluje videosynopsi mj. také kvantifikaci a hlubší analýzu získaných údajů. Aplikace dovede třeba identifikovat kolizní dopravní situace, monitoruje distribuci odpadků a volná parkovací místa.

Teoretické využití systému v praxi uplatňuje např. chorvatský Záhřeb, kde se technologie pokročilé analýzy obrazu podílí na odhalování dopravních incidentů. Oproti Dubaji jde ale o kapku v moři. Cílem zdejší vládní garnitury je metropoli do tří let za pomoci videosynopse a dalších technologií přeměnit na exemplární příklad moderního smart city.

Analýza záznamů získává punc nezbytnosti také v marketingu; videosynopse obchodům navyšují zisk o desítky procent. Princip je jednoduchý: software určí nejvytíženější trasy na prodejní ploše a identifikuje místa s největší koncentrací zákazníků. Management prodejny pak strategické plochy obsadí zákaznickou podporou a zbožím s vysokou marží.

Krásný nový svět?

Stávající metoda videosynopse si rozumí s běžně používanými video management systémy (VMS) a lze ji nasadit na existující záznamy. Především je ale široce dostupná – společnosti BriefCam, Agent VI nebo Digifort nabízejí analýzu videozáznamů ve formě SaaS služeb. Díky tomu zákazníkům odpadají obrovské náklady na pořízení a údržbu drahé techniky.

Po nasazení SaaS řešení se nahrávky z klientova kamerového systému odesílají a zpracovávají v externím datacentru. K zákazníkovi se dostává interpretovaný výstup, např. ve formě reportu a návazných doporučení.

Videoanalytické metody sehrají v robotizaci průmyslu, obchodu a veřejných služeb zásadní roli. Můžete u toho být také.

Ozvěte se nám a zjistěte, jak BriefCam Videosynopsis dokáže vaší společnosti pomoci. Třeba s marketingovým průzkumem, ochranou areálu a důležitých zařízení – nebo s navýšením zisku.

Sdílejte tento článek na sociálních sítích

Kam dál